عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

بر اساس پیش بینی­های به اقدام آمده درآمدی که از سهم گردشگری تا سال 2014 عاید کشورهای جهانی           می گردد بالغ به 736 میلیارد در سال خواهد بود. گذشته از نتایج مالی مترتب بر صنعت گردشگری، این صنعت در بسیاری از نقاط موجب غنی شدن فرهنگ و بیداری مردم نسبت به پاسداشت میراث فرهنگی و افزایش اطلاعات و آگاهی اجتماعی می­گردد. در میان کشورهای مختلف جهان که کوشش های وسیعی را در زمینه توسعه صنعت گردشگری و جذب گردشگری انجام داده­اند کشور سوئیس یکی از این دسته از کشورهاست­که در این زمینه موفقیت های چشمگیری را به دست آورده می باشد.(گلی، 1388،سایت صنعت گردشگری )

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی پلیس مهاجرت و اتباع خارجی ناجا در سال 1388 تعداد 2272575 گردشگر از طریق مرزهای زمینی و هوایی و دریایی وارد کشور شدند که 71 درصد گردشگران خارجی از طریق مرز جاده ای و 27 درصد از طریق هوایی و 7/0 دهم درصد از طریق مرز دریایی و 1/0 دهم درصد از طریق مرز ریلی وارد کشور شده اند. کشور ایران با در نظر داشتن پیشینه تاریخی گرانبها و جایگاه جغرافیایی و عوامل دیگر همانند این توانایی قرارگیری در جایگاه مناسب نقاط پرجاذبه گردشگری در سطح آسیا و                           بین المللی را داراست. اما با این توصیف با وجود در اختیار داشتن جاذبه های قابل توجه از جایگاه مناسبی در بازار گردشگری برخوردار نیست. که در این بین ایران از سال 1383 تا به حال رشد و افزایش چندانی در ارتباط با گردشگری نداشته می باشد که در سال 1388 در بین 183 کشور رتبه 137 را داشته می باشد.
( www.hamshahrionline.ir)

مطالعه مقایسه ای گردشگران داخلی و خارجی صنعت گردشگری کشور ایران بیانگر اهمیت این صنعت در توسعه اقتصاد داخلی آن می باشد به طوری که بر اساس آمار منتشره از سوی سازمان گردشگری نسبت گردشگران داخلی به خارجی، نسبت 10 به 1 می باشد. (نوبخت­، پیروز ، 1387، صص 10)

در ایران نیز به واسطه وجود بناهای متعدد تاریخی پتانسیل­های فراوانی برای جذب گردشگران خارجی هست، دستیابی به این مهم بدون ایجاد زیرساختهای لازم و فراهم کردن تسهیلات لازم برای جذب گردشگران از طریق اجرای برنامه­های کوتاه­مدت، میان­مدت و بلند مدت توسط متولیان گردشگری و جهانگردی امکان پذیر نخواهد بود. . .(گلی، 1388،سایت صنعت گردشگری )

بافت قدیمی ، آن بخش از شهر می باشد که چندین اثر ارزشمند تاریخی- هنری یا باستان شناختی در آن جای گرفته و بیانگر حادثه یا رویدادی مهم و تاریخی می باشد و ساختار و پیکربندی آن به گونه ای می باشد که تاریخ شهرسازی و معماری آن را اظهار می­کند. بافت قدیمی شهر بافتی می باشد که دارای حیات و روح شهری می باشد و زندگی در آن جریان دارد. (روزنامه مستقل صبح ایران ،1386، آفرینش سنندج)

بشر از زمانی که وارد حیطه وجود گذاشته تمام کوشش خود را در جهت رفع نیازمندیهای خود و غلبه بر موانع سرراه خود کرده می باشد و تاکنون هم موفق شده که بعضی مواهب را به دست آورد که نتیجه آن منجر به پیدایش فرهنگ و تمدن شده می باشد.که بافت قدیمی و تاریخی قادرند این خصلت را به تصویر کشند و آن را در قالب بناها و اجزاء و عناصر بافت قدیمی و تاریخی نشان دهند. اما این بافت ها دارای معضلات عدیده ای همچون معضلات رفاهی-عمرانی-اجتماعی تصریح نمود. اما بعضی کارشناسان راه مقابله با این معضلات را با تغییر و تحول در این بافت ارائه داده اند و اما بعضی دیگر به علت اهمیت فرهنگی و تاریخی این بخش با هرگونه تغییر مخالفند. اما در خصوص گردشگری در این قسمت از شهر یعنی بافت قدیمی-تاریخی بایستی گفته گردد که ضمن آنکه اطلاع رسانی دقیق از وجود جاذبه های متعدد تاریخی کشورمان در سطح بین المللی می تواند در جذب گردشگر و به گونه کلی توسعه صنعت گردشگری کمک شایانی نماید. یکی از مهمترین استانهای کشور که با داشتن بناهای متعدد ارزشمند تاریخی می تواند به عنوان یکی از نقاط مهم گردشگری محسوب گردد، استان سمنان به ویژه شهرسمنان می باشد. (دهقان نژاد، 1389،سایت­مؤسسه فرهنگی و هنری راسخون)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در                     زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه