ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

حال با در نظر داشتن این که بافت قدیم، معمولا برای شهرداری ها یک مانع جدی در تغییر و تحول به شمار                   می آید؛ اما از نقطه نظر دانشگاهی، یک کتاب پژوهشی به شمار می رود؛ یعنی همان گونه که طرح یک پرسش و رسانیدن آن به پاسخ، کاری می باشد که در یک کتاب اتفاق می افتد، همین خصوصیت، در مجموعه بناهای تاریخی هم هست. این خصوصیت، روندی را که برای رسیدن از یک سؤال به یک جواب در زمان خودش طی کرده می باشد، به ما می نمایاند، و روشن می کند. یعنی هر اثر هنری، حرف هایی برای گفتن دارد، آن هم حرف هایی که دست نخورده، و قابل اطمینان می باشد؛ اما نکته ی قابل توجه آن می باشد که تنها صاحبان بینایی، قدرت خواندن این کتاب را دارند. هر بیگانه و غریبه ای راه به این مجموعه پیدا نمی کند. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

33-2-1 چگونگی تغییر و تحولات بافت قدیم:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

دخالت در بافت قدیمی از زمان انقلاب صنعتی و ورود اتومبیل به داخل بافت های شهری و رشد جمعیت شهر بیشتر گردید، و تقریباً همه ی کشورهای دنیا را تحت تأثیر قرار داد، با این تفاوت که کشورهای توسعه یافته، رشد فزاینده جمعیت را نداشتند، و هم چنین اتومبیل هایی را طراحی کردند که سازگار بیشتری با بافت های قدیمی آن ها داشته باشد. در این بین، همه ی شهرهای ایران، کم و بیش دچار تغییر و تحولاتی شدند؛ اما این تحولات در شهرهای مهاجرپذیر و صنعتی مانند اصفهان چندین برابر بیشتر بوده می باشد. به طوری که یکی از مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در توصیفی که از اصفهان دارد چنین
می گوید: «اصفهان تا چند دهه ی پیش یک موزه بزرگ تاریخی – فرهنگی بود که بشر ها نیز در آن زندگی می کردند؛ اما امروزه یک شهر صنعتی شده می باشد که از قضا تعدادی آثار تاریخی را نیز در خود جای داده می باشد». ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

تخریب یا تحولات بافت قدیم با نظریات متفاوتی مواجه می باشد، بعضی، اعتقاد دارند بافت قدیم از دو بخش فرسوده و باارزش تشکیل شده می باشد، و به همان نسبت که بر حفظ و نگه داری بخش باارزش تأکید دارند، بر تخریب بخش فرسوده، اصرار می ورزند. عده ای دیگر، بافت قدیم را حاوی پیشینه ی تاریخی و فرهنگی
می دانند که تخریب آن به معنای از بین بردن آن تاریخ، و نهایتا بی هویتی می باشد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

اما گروهی عقیده دارند که تخریب آثار هم در صورتی که ذهن جامعه بیدار باشد، باعث بی هویتی کامل
نمی گردد، و خاطرات آن همیشه زنده می باشد؛ زیرا گذشته، هیچگاه نمی میرد؛ بلکه پیوسته، جزء هستی می باشد.
به نظر می رسد این دسته از کارشناسان، به تأثیر کلیدی تاریخ توجه دارند، و می گویند: تاریخ، بایستی تأثیر مهمی را بازی کند، و عوامل وجودی فراموش شده شهرهای ما را عیان کند؛ زیرا که اصولا یکی از وظایف تاریخ این می باشد که ما را یاری کند تا فضای وسیع تری از بینش و حواس زندگی کنیم. اما بایستی توجه داشت که یکی از ابزارهای لازم برای تاریخ و مورخان که به این وظیفه، جامه اقدام بپوشانند، وجود همین بناهای تاریخی و قدیمی می باشد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در                     زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه