شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

حتی در خصوص بازار تهران دکتر قالیباف شهردار تهران نیز در پروژه پیاده راه سازی تهران گفتند: همه کشورهای دنیا تجربه آن را دارند که مراکز قدیمی شهر و در واقع ارگ قدیم و مرکز اصلی شهر، به عنوان میراث فرهنگی نگهداری­می گردد و در عین حال که مردم در آن زندگی و تجارت می کنند، بهترین ساعات تفریح و استراحت خود را در آن می گذرانند که تأکید بر حفظ مرکز قدیمی شهر به بهترین و زیباترین شهر داشتند. (مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

در شهریور سال1388 نیز شورای شهر تهران مصوبه ای را در راستای صیانت از خانه های قدیمی تهران به تصویب رساند. در این مصوبه پیش بینی گردید مالکان­خانه­های قدیمی از مجموعه از تسهیلات بهره مند شوند همچنین براساس ماده 166 برنامه چهارم توسعه شهرداری­ها موظف شده اند برای کمک به سازمان
میراث فرهنگی و گردشگری، تشکیلات ساختاری شهردار بافت قدیمی را برای حفاظت از میراث فرهنگی شهرها ایجاد کنند. ( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

مجموعه آثار باستانی و تاریخی درون شهرها نه تنها نیاز به مرمت و حفاظت جهت حفظ ارزش های ملی به یادمانده از پیشینیان هر جامعه ای دارد، بلکه با عرضه عینی آنها به جهانگردان، گردشگری فرهنگی اشاعه و گسترش می یابد. گرچه چنین آثار و بناهایی بعضاً کاربری های پیشین خود را بازنخواهند پیدا نمود، لیکن با ارائه کاربرهای فرهنگی-سنتی و با در نظر داشتن جنبه های توریست پذیری آن ها می توان  با حفظ                ارزش­ها از جنبه های اقتصادی بناهای فرهنگی بهره گرفت. با در نظر داشتن اهمیت تأثیر شهرداری به عنوان متولی مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی و سیاست گذار حفظ و مرمت آثار تاریخی، به نظر می­رسد که تشکیل کمیته­ای مشترک برای پیگیری مسایل بافت قدیمی از ضروریات روز باشد.( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

بافت­های قدیمی کانون و هسته مرکزی شهرهای قدیمی ایران بوده و حیات این بافت­ها طی سده­های گذشته پایه بسیاری از آداب و رسوم و حتی فرهنگ موجود و نیز رونق اقتصادی شهر و منطقه بوده می باشد. فضاهای شهری تاریخی قبل از همه وظیفه دارند تاریخ، هویت عینی و ذهنی شهر را حفظ کنند و در زندگی جاری سازند. پاسدار همه خاطره­ها و یادمان­ها بوده و از این رو بایستی فعالیت­هایی را در کالبد خود جای دهند که با هدف یاد شده انطباق یابد. ( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در                     زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه