ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

بافت قدیمی ؛ فرهنگ نامه ای آموختنی یا واژگان درهم ریخته دور ریختنی؛بشر از زمانی که وارد حیطه ی وجود گذاشت، تمام کوشش خود را در جهت رفع نیازمندی های خود و غلبه بر موانع طبیعی و اجتماعی صرف کرده می باشد، و تاکنون هم موفق شده که بعضی مواهب را به دست آورد؛ نتیجه این کوشش، اکثرا منجر به پیداش فرهنگ و تمدن شده می باشد. فرهنگ را به دو گونه فرهنگ معنوی و مادی تقسیم کرده اند. فرهنگ مادی؛ اختراعات و اکتشافات وسایل فنی و مادی را شامل می گردد که از زمان های گذشته باقی مانده، و اکنون به نسل حاضر رسیده می باشد، و با تکمیل و تولید بیشتر، به نسل های آینده سپرده می گردد. فرهنگ معنوی، مجموعه دستاوردهای هنری، علمی، اخلاق و آداب و رسوم و سننی می باشد که از طریق زبان، خط و یا مجموعه ای از واحدهای معماری – شهری مختلف که در مراکز مسکونی انسانی به تدریج گردهم قرار می گیرند، و مجموعه ای از ارزش ها، ایدئولوژی ها و تمدن که از گذشتگان به ما رسیده می باشد، و به آیندگان منتقل می گردد را دربر می گیرد. به این ترتیب، دو محور اصلی در پدید آمدن فرهنگ مورد تأیید می باشد؛ یکی از بشر و دیگری محیط پیرامون او که محل زندگی­اش به شمار می رود. در این راه، بشر با ارتباط متقابل پیرامون، کوشش داشته می باشد با بهره گیری از کم ترین امکانات، بیشترین ­
بهره­برداری را داشته باشد، و به همین دلیل، شیوه ی زندگی در یک مکان با اقلیم گرم و خشک، متفاوت از شیوه­ی زندگی در یک مکان دیگر، با اقلیم گرم و مرطوب، و یا سرد و مرطوب می باشد.( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

همه ی این عوامل، سبب پیدایش چشم اندازهای مختلفی، در فضاهای اجتماعی و شهری، مانند در چگونگی ساخت مسکن و مکان­های مورد بهره گیری، نوع پوشش، آداب و رسوم و رفتارهای اجتماعی شده می باشد. پس می­توان چنین استنباط نمود که زیستن طولانی در یک مکان جغرافیایی مشخص، سبب ارائه و فرضیه و تولید دانش می­گردد که این دانش، گاه در ذهن جامعه جای می­گیرد و مانند یک شناسنامه و پیشینه فرهنگی به آیندگان منتقل می­گردد و یا در کالبد آثار تاریخی، قرار می­گیرد که حفظ آن آثار می­تواند مانع از بی هویتی جامعه گردد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در                     زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه