عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

«مسجد» از عناصر مهم شهری می باشد که به عنوان مهم ترین بنای عمومی تلقی شده می باشد، و در تفکرات مربوط به شهرسازی اسلامی، تأثیر عامل زیربنایی را ایفاء می کند. «مساجد علاوه بر تأثیر مذهبی، اجتماعی و سیاسی، تا قبل از ایجاد مدارس مستقل، به ایفای تأثیر آموزشی نیز می پرداخته اند. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

در مساجدی که مرکز آموزشی نیز بوده اند؛ از تعلیمات ابتدایی تا پیچیده ترین مسائل فلسفی تدریس                   می گردیده می باشد» . علاوه بر رعایت موارد عملکردی در ساخت مسجد، به امور فرهنگی و اعتقادی نیز توجه خاصی می شده می باشد که همه ی مردم، خود را ملزم به رعایت آن می دانستند. به عنوان نمونه:
نمازگزار یا کسی که می خواسته می باشد به درون مسجد پای گذارد، بایستی پاک باشد، و مردم دین دار تا به آن جا به این آیین پای بند بوده اند که هیچ ساختمانی را به مسجد نمی چسباندند. پیرامون مسجد، همیشه گذر و بازارچه و کوچه سرپوشیده بود، تا آلوده ای نتواند در کنار آن درنگ کند. هم چنین اگر مدرسه ای در کنار مسجد بنیاد می گردید، پیوسته به بارو و دیوار مسجد، به جای اتاق، راه رو می ساختند؛ مانند مسجد جامع اصفهان. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

هم چنین از قدیم الایام بیرون از نیایشگاه، جایی را برای شست و شو فراهم می کردند، تا نمازگزار پیش از آن که به نیایشگاه درآید، پلیدی ها را از خود بزداید، و با شستن اندام و سر و تن و پوشیدن جامه پاکیزه، آماده نیایش گردد.  وقتی که مقدمات فراهم می گردید، و نمازگزار پای در مسجد می گذاشت، غرق در عظمت و زیبایی و هنری می گردید که در دیوارها، گنبد، مناره، منبر، محراب و خط نوشته های پیرامون خود به چشم می خورد. این همه، باعث می گردید که فرد، تحت تأثیر فضای معنوی حاکم بر آن، احساس لذت کند، و در ترک مسجد، تعلل ورزد، و با خواندن خطوط بنایی، در کشف اسرار بنا بکوشد. به عنوان نمونه، در
مسجد جامع اصفهان درمی پیدا نمود که بنا با کنار هم چیدن آجر، شعری را به رشته تحریر درآورده می باشد.

( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

بازار نیز به عنوان یک عنصر عمومی، علاوه بر تأثیر اقتصادی، محل اجتماع، محل داد و ستد، کانون شورش ها و اعتصاب ها، سیاست مداری ها، محل پخش اطلاعات، مراوده و آشنایی نیز بوده می باشد، و گاهی اوقات، تأثیر مکان امنیتی را نیز اعمال کرده می باشد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

در ایران، بازارهای شهرهای قدیمی و تاریخی، به نظر «کارلاسرنا» سیاح ایتالیایی: محل ملاقات عمومی می باشد، که در آن، معامله می کنند، و درمورد ی مسائل خصوصی یا تجاری سخن می گویند، و در امور عمومی یا دولتی به بحث و نظر می پردازند؛ به نظر وی در یک کلمه، بازار هم مرکز معاملات می باشد، و هم مجلس شورا. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در                     زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه